AUO vyvíjí Ultra HD televizor s IGZO technologií, nebude nic "žrát"

vydáno 31. 10. 2012 | autor Štěpán Čermák | sekce Bleskovky | téma 3D, Televizory

Tagy: 3D, 4K, AUO, IGZO, LED, Sharp, UHD, Ultra HD

Pravděpodobně nejžhavější novinka v zobrazovacích technologiích? Jmenuje se IGZO, vyvinul jí Sharp a jedná se o další verzi LED, která pro svůj provoz potřebuje až o celou třetinu méně energie než jakékoli jiné dostupné displeje na trhu. Nebo naopak – při energetickém odběru klasických displejů dokáže zářit až o třetinu více (dosaženo je toho tím, že mají displeje mnohem větší průsvitnost, tudíž vyžadují slabší LED podsvícení).

Taková technologie se samozřejmě hodí především do mobilních telefonů a tabletů, jejichž zobrazovače jsou největšími žrouty baterky. Dříve nebo později se ale začne objevovat také v televizorech, což by mohlo znamenat ohromné energetické úspory pro domácnosti.

AUO

První takovou „telku“ paradoxně nevyrobí Sharp, nýbrž AUO Optronics, které připravuje IGZO televizor s úhlopříčkou 65 palců a Ultra HD rozlišením, tedy 4k (3840×2160). Měl by to být navíc krasavec, IGZO totiž umožňuje i při takové úhlopříčce tloušťku pouhých 3.5mm, což je o milimetr méně než u nejmodernějších televizorů. AUO se každopádně zaměřuje především na výrobu komerčně využívaných zařízení, v běžném prodeji jí tedy nečekejte. Stejně by vám taková koupě pravděpodobně vybílila celoživotní úspory, stačí kouknout na ceny jiných 4k televizorů.

Zato s IGZO jako takovým byste se mohli setkat již brzy. Sharp zatím displeje představil v několika zařízeních pro Japonsko (včetně Asusu Padfone 2), příští rok by se pak mohly v mobilech a tabletech začít objevovat ve velkém i ve zbytku světa.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam právě …

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře