Nový HTC One boduje hustotou pixelů

vydáno 20. 2. 2013 | autor Jaromír Šetek | sekce Bleskovky | téma Mobilní telefony | 2 komentáře

Tagy: HTC One, pixel density, ppi, retina

Nejnovější smartphone od taiwanského výrobce HTC One se nenechává příliš strhnout trendem stále větších displejů a naproti 5palcovým konkurentům má obrazovku o dostačující úhlopříčce 4,7 palce. Displej má nicméně rozlišení 1920×1080, a tak je až neuvěřitelně jemný. Hlavně je jemnější než opěvovaný Retina displej.

Jemnost displeje nejlépe popisuje hustota jeho pixelů, tedy kolik pixelů se nachází na určité měrné jednotce (nejčastěji palci). Tento parametr je doménou již zmíněného displeje Retina od Applu. 13palcový MacBook Pro má displej s 227 ppi, poslední iPad 264 ppi a iPhone 5 dokonce 326 ppi (rozlišení 1136×640 na 4palcovém displeji). Pro porovnání s Windows tablety – Surface Pro má rozlišení 1920×1080 na 10,6palcovém displeji a s 208 ppi se řadí k nejjemnějším displejům svého segmentu.

HTC One má stejné rozlišení jako Surface, ale na polovičním displeji, a tak jeho hustota pixelů je 468 ppi. Stává se tak rekordmanem mezi spotřební elektronikou. Co to znamená v praxi? Jemnost obrazu je v podstatě vizuální dojem, který lze měřit pomocí vzdálenosti, při které jsou rozpoznávány lidským okem jednotlivé pixely. Při vzdálenosti nižší se obraz jeví více „kostičkovaný“. Jemné displeje mají tuto vzdálenost proto nižší. U Retina displeje iPhonu 5 je to přibližně 26 cm, u HTC One je to necelých 19 cm.

Z větší vzdálenosti než 26 cm (u zařízení s displeji kolem 5 palců se nejčastěji pracuje ve vzdálenost nad 30 cm) tak oko v podstatě nerozpozná rozdíl mezi takto jemným displejem a displejem iPhonu 5. Jsou však případy, kdy taková jemnost přijde vhod, například při detailním prohlížení obrázků nebo textu. Po většinu času je 468 ppi spíše technologickou zajímavostí.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam právě …

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře

Re: Nový HTC One boduje hustotou pixelů

Vložil st39.6, 20. Únor 2013 - 13:24

Obrázek uživatele st39.6

jestlize je merna jednotka jeden pixel, kolik se na nej muze vejit pixelu? :-)

1080p displeje uz jsou u super smartphonu bezne, na novince od HTC je samozrejme podstatne zajimavejsi (a dulezitejsi jak z praktickeho, tak z marketingoveho hlediska) cip fotaku, potazmo svetelnost optiky a reseni jeji stabilizace. na tom bude marketing HTC One stat a v novince o jeho uvedeni by to nemelo chybet (vedle dalsich specifikaci)

Re: Nový HTC One boduje hustotou pixelů

Vložil jsetek, 20. Únor 2013 - 13:46

Obrázek uživatele jsetek

Diky :-) Ani nevite, kolikrat jsem prepisoval pixel->palec nebo palec->pixel :-D

Co se tyce toho fotoaparatu, HTC zatim moc nezverejnilo. Nikde jsem nenasel vice nez domnenky a marketingove reci typu „ultrapixely“, revolucni reseni apod.