Toshiba vyvinula nový 20MPx CMOS čip

vydáno 2. 1. 2013 | autor Jaromír Šetek | sekce Bleskovky | téma Foto a video | 2 komentáře

Tagy: 20 megapixel, čip, CMOS, fotoaparát, Toshiba, videokamera

Společnost Toshiba, sídlící v Tokiu, má během ledna zahájit distribuci nového CMOS čipu, který nabídne nejvyšší rozlišení na trhu. Toshiba si čip připravuje zejména pro digitální videokamery modelového roku 2013. Začátek masové produkce je plánován na srpen a počítá se s 300.000 vyrobenými kusy měsíčně. Při plném rozlišení 20 megapixelů dokáže čip snímat stopu o 30 snímcích za sekundu. 1080p video bude možné natočit s 60 fps a 720p dokonce 100 fps.

Cílem Toshiby je získat na trhu snímacích čipů do videokamer 30procentní podíl. Trh videokamer trpí klesajícími cenami způsobenými velkou konkurencí a rizikem substitutů, jakými jsou smartphony a mobilní zařízení obecně. Nejvyšší řady mobilních telefonů v současnosti mnohdy převyšují rozlišením čipy ve fotoaparátech. Nedávno uvedená Nokia 808 PureView dokáže snímat obraz o rozlišení 41 megapixelů. Samotné rozlišení však nevypovídá vše o kvalitě výsledného obrazu, přestože právě rozlišení je nejdůležitějším rozhodovacím kritériem pro zákazníky.

Toshiba uvedla, že byl zvýšen objem dat, které ke každému pixelu jsou ukládána oproti minulým generacím CMOS. To má zajistit lepší kvalitu výsledného obrazu. Další úpravou je velikost pixelu, která u nového čipu činí pouze 1,2 mikrometru.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam právě …

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře

Re: Toshiba vyvinula nový 20MPx CMOS čip

Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 5. Leden 2013 - 19:35

Obrázek uživatele kolemjdoucí

Lidé by jsi měli jednou pro vždy zaspat do svých hlavinek, že praktické rozlišení (jinak řečeno zaznamenané detaily, obrazová informace) fotografie, ve většině případů nesouvisí s počtem bodů na obrazovém snímači.

Pokusím se to jednoduše vysvětlit ve dvou bodech a použiji srozumitelná slova.

  1. fotografie má větší rozlišení VÍCE DATAILŮ, když na ní přečtu třeba espézetku auta, nebo listy stromů či stébla trávy mají ostré okraje, rozeznám obličeje postav v dálce, jednotlivé pramínky vlasů, vzor pleteného svetru, nebo na ní najdu nějaký jiný detail, co nenajdu na jiné fotografii, i když ta jiná fotografie má víc bodů ! Stává se to velmi často !!!
  2. Foťák s větším počtem magapixelů udělá fotografii, ve které najdete méně těchto detailů než ve fotografii pořízené foťákem s nižším počtem megapixelů. Důvod je jednoduchý, čip byl méně kvalitní, většinou to je proto, že byl i rozměrově menší, body jsou příliš titěrné a sebrané informace se přelévají z jednoho do druhého a ještě se k tomu přidává kvalita optiky, která je u obrovských ultrazůmů složena třeba i z 20 čoček a ty to světlo zohýbají tak, že nedopadne přesně na své místo, jednoduše to nejde lépe vyrobit.

Pokud se ptáte jak je to možné, že výrobci vyrábějí takové výrobky i když vědí, že nefungují tak jak by měli, tak je to proto, aby Vás nachytali na megapixely a zoom a prodali co nejvíc výrobků a vůbec jim nezáleží na tom, jak kvalitní fotku si přivezete z dovolené. To neplatí o dražších fotoaparátech, s na první pohled, méně lákavými parametry, ty jsou vyrobeny pro lidi, kteří naopak vyžadují hezkou fotografii. Proto mají výrobci pro každého ve své nabídce výrobek.

Buďte bdělí a nestaňte se těmi zákazníky, které chtějí výrobci napálit megapixely a zoomem, sledujte recenze na odborných webech, které se věnují fotografování a nebo si tam nechte jen jednoduše poradit. Stačí najít jeden a tam vám dají radu, kde jsou další odborné weby. Na odborné rady v denním tisku a neodborných webech se vykašlete !!

Re: Toshiba vyvinula nový 20MPx CMOS čip

Vložil short ralph lauren (bez ověření), 5. Březen 2013 - 18:31

Obrázek uživatele short ralph lauren

Nice post. I study one thing more challenging on different blogs everyday. It is going to at all times be stimulating to learn content from different writers and practice somewhat something from their store. I'd want to use some with the content material on my weblog whether you don't mind. Natually I'll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.