HD DVD versus Blu-ray: válka peticí

vydáno 22. 1. 2008 | sekce Glosy | téma Ze světa

Tagy: Blu-ray, HBO, HD DVD, New Line Cinema, Toshiba, válka formátů, Warner

HD DVD / Blu-ray

Zatímco u nás se filmové HD disky ještě ani pořádně neprosadily, v zahraničí se právě jeden ze dvou konkurenčích formátů pohřbívá. HD DVD dostalo na začátku ledna ránu pod pás, když ho opustila studia Warner, New Line Cinema, HBO a některá další (viz Warner hází HD DVD přes palubu: od června už jen Blu-ray a Další studia opouštějí HD DVD). Nastal čas to zabalit, nebo má cenu dál se rvát s Blu-ray? Jaký názor mají ti nejpovolanější – tedy spotřebitelé?

HD DVD pozitivní, kterých je podle prodaných přehrávačů asi jeden milion, vztekle bědují. Blu-ray tábor naopak oslavuje, možná sice trochu předčasně, ale o to škodoliběji. Všichni společně pak podepisují petice. Jak typické…

Jako první byla spuštěna virtuální podpisová akce Zachraňte HD DVD! (Save HD-DVD!) s podtitulem Warner Brothers, The Consumer Has Not „Clearly“ Chosen Blu-Ray (tedy Warneři, spotřebitelé si nezvolili Blu-ray tak jasně). V průvodním textu se aktéři petice ohánějí podle nich největšími výhodami HD DVD oproti konkurenčnímu Blu-ray, tedy levnějšími přehrávači a vyspělejšími technologickými možnostmi. Apelují na studio Warner a projevují zklamání nad tím, jak byli jako věrní zákazníci doslova hozeni přes palubu a ponecháni bez podpory. Smyslem petice má být buďto navrácení celé situace na poli filmových HD disků do původního stavu (tedy takzvaná válka formátů), nebo naopak HD DVD exkluzivita.

V reakci na to se samozřejmě objevila petice z Blu-ray tábora. Pod prozaickým názvem Ať HD DVD zemře (Let HD DVD Die) navrhují podepsaní studiím Paramount a Universal, která jako jediná z těch velkých stále vydávají pouze na HD DVD, ať už se konečně smíří s prohrou a přejdou na „druhou stranu síly“. Společnosti Toshiba, která je vedle Microsoftu hlavním leaderem technologie HD DVD a v podstatě jediným výrobcem přehrávačů, pak shovívavě radí, ať už konečně nechá HD DVD umřít a začne se chovat podle toho, co spotřebitelé chtějí.

Jak je vidět, každá skupina si tvrdohlavě stojí za svým. Pro každou z nich je „ten její“ formát tím nejlepším, ostatní pak naprostý póvl. Jako vždy.

Trvalá koexistence dvou HD formátů je sice dlouhodobě neudržitelná, situaci ale rozhodně nezmění internetové petice s několika (deseti)tisíci podpisy. Bez sebemenšího zaváhání lze totiž říct, že výsledek jakéhokoliv průmyslového a obchodního souboje dvou konkurenčních technologií vůbec nezáleží na spotřebitelích. Důležité jsou jen obrovské hromady peněz, které potají putují mezi jednotlivými společnostmi – vyhraje samozřejmě ta strana, která si vítězství dokáže lépe zaplatit. A i když se v jednu chvíli může zdát, že konec války formátů je za dveřmi, stačí jedno významné prohlášení a všechno může být jinak…

Tak pod kterou petici se podepíšete vy?

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam právě …

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Další Glosy

Komentáře