Kanibal Hannibal si brousí zuby na Blu-ray

vydáno 14. 8. 2009 | autor Daniel Felix Hrouzek | sekce Novinky | téma Filmy, Ze světa

Tagy: 20th Century Fox, Blu-ray, Červený drak, DTS-HD Master Audio, film, Hannibal, Hannibal - Zrození, Hannibal Rising, Lovec lidí, Manhunter, MGM, Mlčení jehňátek, Red Dragon, The Hannibal Lecter Collection, The Silence of the Lambs, Universal, Universal Pictures, Universal Studios

The Hannibal Lecter Collection (2009) Hannibal (2000) Červený drak (Red Dragon, 2002)

Mezi koníčky charismatického doktora Hannibala Lectera patří kromě umění a klasické hudby také pojídání lidských obětí. Filmová série, která z jeho původně knižní postavy těží, sice trpí kolísavou kvalitou, jako celek ale tvoří výbornou selekci žánru kriminálního thrilleru. Na Blu-ray jsou zatím k dispozici pouze dva z těchto pěti filmů, to se ale za několik týdnů změní.

Pro úplnost se sluší objasnit, že za první film je v tomto kontextu považováno drama Lovec lidí (Manhunter, FDb.cz) režiséra Michaela Manna, ve kterém roli Hannibala Lectera ztvárnil Brian Cox. Následovalo kultovní Mlčení jehňátek, Hannibal (FDb.cz), Červený drak (Red Dragon, FDb.cz) a prequel nakonec Hannibal – Zrození.

Mlčení jehňátek vyšlo na Blu-ray letos v březnu s kompletní českou jazykovou podporou a docela nedávno se ve vysokém rozlišení objevil i film Hannibal – Zrození (pouze v Evropě). Zbylé tři tituly se na Blu-ray dostanou víceméně pohromadě, ovšem bude to trochu komplikované.

Hannibal na totiž diváky zaútočí ve dvou vlnách. Nejprve vyjdou v Evropě (region B) filmy Hannibal a Červený drak, studio Universal připravuje na 7. září dva samostatné dvouvrstvé 50 GB Blu-ray disky s obvyklou výbavou – DTS-HD Master Audio 5.1 zvuk, audiokomentáře, vynechané scény, alternativní konec, filmy o filmu a další krátké dokumenty.

O týden později pak v USA (region A) vydá MGM v distribuční spolupráci s 20th Century Fox filmy Lovec lidí, Mlčení jehňátek a Hannibal ve formě boxu, nazvaného The Hannibal Lecter Collection. O něm zatím nejsou známy žádné podrobnosti, ale lze předpokládat, že disk Mlčení jehňátek bude totožný s dřívějším samostatným vydáním. Naopak Hannibal z americké kolekce nemusí být co se týče výbavy a bonusů shodný s evropskou sólo verzí.

MGM svá Blu-ray vydání téměř vždy regionálné kóduje, kolekci Hannibala Lectera si tedy na našich přehrávačích s největší pravděpodobností neužijeme a samozřejmě na ní tak jako tak nelze očekávat českou jazykovou podporu. Evropská vydání filmů Hannibal a Červený drak v tomto směru nějakou naději ponechávají, české titulky a/nebo dabing by se mohly objevit na některé z regionálních mutací. Sečteno a podtrženo – od září budou v regionu B stoprocentně k dispozici čtyři filmy z pěti, přičemž ten chybějící Lovec lidí asi nebude nikomu vyloženě scházet.

Lovec lidí (Manhunter, 1986)

Lovec lidí (1986)

Tři roky po odchodu od policie požádá starší kolega Willa Grahama o návrat. Měl by pomoci v pátrání po nemilosrdném psychopatovi, který vyvraždil už dvě rodiny. Graham je nadán šestým smyslem a proto nepoužívá při pátrání po psychopatech obvyklé postupy. Metoda, kterou používá, je sice pro jeho vlastní duševní zdraví nebezpečná, ale umožňuje mu pochopit lidi s vyšinutým myšlením a předvídat jejich další kroky. Ani tentokrát Graham nezklame a najde cestu k vrahovi. Ještě však není vyhráno…

Film je přepisem románu Thomase Harrise Červený drak a důležitou roli v něm hraje kanibalistický vrah dr. Hannibal Lecter, proslulý z pozdějšího Harrisova románu Mlčení jehňátek a z jeho filmové adaptace.

Hannibal (2000)

Hannibal (2000)

Dr. Hannibal Lecter (Anthony Hopkins), rafinovaný psychiatr a úchylný vrah, který s požitkem pojídal maso svých obětí, uprchl během pátrání po sériovém vrahovi Buffalo Billovi ze svého ostře sledovaného, nicméně improvizovaného, vězení v Memphisu. Nejprve trochu „cestoval“, pak se přemístil do italské Florencie. A nepřestává být sám sebou. Pod maskou kultivovaného znalce italského umění mate stopy a s noblesou prožívá své choutky.

Je tu ale několik lidí, kteří na něho nezapomínají. V první řadě zvláštní agentka FBI Clarice Starlingová (Julianne Mooreová). Ta se už této noční můry nikdy nezbaví. Fascinující tón hlasu Dr. Lectera si stále vybavuje. Jednou z Hannibalových obětí se měl stát také perverzní Mason Verger (Gary Oldman). Přežil v zuboženém stavu – je závislý na lékařských přístrojích a posedlý touhou po pomstě. Prostřednictvím internetu sleduje svůj objekt a připravuje past.

Návnadou musí být to, co doktora nejvíce těší.

Červený drak (Red Dragon, 2002)

Červený drak (2002)

Will Graham, agent FBI, je sice muž středního věku, a přece je již třetím rokem v penzi. Do důchodu odešel po vyšetřování série mimořádně brutálních vražd, kdy se seznámil i s doktorem Lecterem. Ten mu tehdy pomáhal. Will ovšem netušil, že mu pomáhá právě ten, po kom pátrá.

Někdejší kolega Jack Crawford má nyní na krku neméně hrozivý případ. Masakr dvou rodin, vždy za úplňku. Do plného měsíce nyní zbývají tři týdny, když Jack požádá Willa o pomoc při pátrání po muži, který je s největší pravděpodobností geniálním šílencem nebo ztělesněním zla. Agent ve výslužbě musí znovu nasadit vlastní život a riskovat bezpečnost své rodiny. Jen tak má šanci Červeného draka vypátrat.

Článek je součástí seriálu Blu-ray filmy na obzoru »

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Kamery do bytu přinesou maximální přehled o vaší domácnosti

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam právě …

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Další Novinky

Komentáře