Nokia představila telefon s 41Mpix foťákem

vydáno 28. 2. 2012 | autor Štěpán Čermák | sekce Bleskovky | téma Foto a video, Mobilní telefony | 1 komentář

Tagy: FullHD, Nokia, smartphone

Nokia 808 PureView

Díky všudypřítomným smartphonům už jsme si zvykli, že lidé stále častěji více než klasický fotoaparát vytahují k pořizování fotografií mobilní telefony. Trh na to samozřejmě reagoval takovým způsobem, že v moderních telefonech najdeme překvapivě kvalitní optiku (často s vysokou světelností, Asus do svých tabletů cpe čočku s clonou f/ 2.2) a moderní senzory se při rozlišení kolem osmi megapixelů dovedou vytasit s docela pěknou kresbou. Stále se to samozřejmě nedá srovnávat s dobrým kompaktem a už vůbec ne s digitální zrcadlovkou, ale pokrok je to ohromný. Jeho posledním důkazem je nová Nokia 808 PureView, která za optikou od CarlZeiss skrývá senzor s neuvěřitelnými 41 megapixely.

Člověk by si řekl, že výsledné fotografie budou vypadat mizerně, Nokií představené demo obrázky ale kupodivu vypadají velice obstojně – a to prý nejsou nikterak dodatečně upravovány. ZaZipovaný soubor se třemi JPEG fotografiemi – každá s rozlišením 38 megapixelů – se dá stáhnout na nokiáckém blogu (na konci článku), my předkládáme alespoň pohled na fotografii a její stoprocentní výřez:

Nokia 808 PureView sample
Nokia 808 PureView sample crop

Musí se nechat, že ze sebe nová Nokia dokáže vysoukat překvapivě dobré obrázky. Navíc by měla být schopná natáčet solidní FullHD video, při jehož snímání dovede čtyřnásobně bezeztrátově zoomovat (díky velikosti senzoru, takže digitálně). Z hlediska hardwaru tedy solidní kousek, zklame ale software: místo operačního systému od Windows 808ička běží na Nokia Belle.

Uložte si: Pošlete dál:

Nejnovější články

Testovací novinka

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit …

Homepage »

Komentáře

Re: Nokia představila telefon s 41Mpix foťákem

Vložil Milda (bez ověření), 1. Březen 2012 - 16:03

Obrázek uživatele Milda

No tak myslím, že je to naopak, symbian je daleko lepší než widle, to by tam ostatně ani takový foťák být nemohl. Nokia udělala s výběrem os od mrkvosoftu chybu, měla dál pracovat na symbianu a meego.